Dobór kotła centralnego ogrzewania

Praktyka pokazuje, że sposobów doboru kotła jest tyle ile fachowców na świecie. Firmy zajmujące się montażem kotłowni i całych instalacji c.o. najczęściej korzystają z pomocy profesjonalnych programów komputerowych uwzględniających w doborze kotła wymiary poszczególnych pokoi, a więc moce wymaganych grzejników, strefy klimatycznej w jakich znajduje się dany obiekt budowlany, to czy budynek jest podpiwniczony i należycie docieplony i wiele, wiele innych czynników, które najczęściej nawet nie są znane przysłowiowemu Kowalskiemu. W znacznym stopniu cały proces doboru kotła upraszczają producenci piecy wpisując w specyfikacji swoich wyrobów powierzchnie obiektów jakie dany kocioł jest w stanie zaopatrzyć w należytą ilość ciepła. Wielkości te to z reguły wartości mocno przybliżone posiadające granice tolerancji dla np. budynków należycie izolowanych termicznie i tych które nie są ocieplone. Troszkę większą dokładność obliczeń można uzyskać gdy moc dobieranego kotła będzie równa iloczynowi powierzchni obiektu, wysokości pomieszczeń i zapotrzebowania jednego metra kwadratowego budynku na energię niezbędną do jego ogrzania i wyrażoną w watach. I tak dla obiektów nowo powstałych o wysokości pomieszczeń do 2,6m których przegrody charakteryzują się korzystnym współczynnikiem przenikania ciepła można przyjąć zapotrzebowanie na energię cieplną w granicach 40W/m2, zaś dla budynków tzw. starego budownictwa około 60W/m2. Mimo iż wyliczenia nie zawsze są dokładne nie powinny prowadzić one do niedoborów mocy gdyż najczęściej zapotrzebowanie w watach nie pokrywa się idealnie z mocą kotłów oferowanych przez producenta, który należy pamiętać, podając moc kotła podaje zawsze jego moc maksymalną przy zastosowaniu paliwa doskonałej jakości. Skutkuje to z reguły tym iż przy wyliczonym zapotrzebowaniu na energię rzędu 20kW optymalnym rozwiązaniem jest dobór kotła o mocy 22 lub 23kW.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólnie o Zębcu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „Dobór kotła centralnego ogrzewania

  1. Babsi pisze:

    Witam i proszę o pomoc. Mam piec z podajnikiem 85kW i dom z lat 80-tych (stare, drewniane okna, elewacja i dach bez docieplenia) prawie 400 m2. Wysokość pomieszczeń 2,7 do 3,1. Czy mogę zamontować kocioł o takiej mocy i jakie mogą być konsekwencje takiego montażu?

  2. ja pisze:

    posiadam dom o powierzchni 100 m2 w starym budownictwie jaki piec węglowo-drzewny bez podajnika. byłby odpowiedni

  3. broker pisze:

    W starym budownictwie trzeba liczyć jak nic jakieś 100-120W/m2. W artykule jest pomyłka.

  4. marcin pisze:

    Witam mam domek starego budownictwa z podpiwniczeniem parterowy około 70m hm nie mam pojęcia o kotłach potrzebuje rzetelnej rady bo goni mnie czas Chciałbym kupić kocioł myślę z podajnikiem bądź jakiś którym nie musiał się często zajmować zależy mi na możliwości spalania drewna ale w razie potrzeby wegla i innych Z góry dziękuje za rade

  5. Wiechu pisze:

    Chciałbym kupić piec KWP , lecz nie wiem czy jest on dostępny w wersji 7kw z wentylatorem

  6. bolo pisze:

    posiadam dom 2 pietrowy ok 190 m/2 doradzcie jaki kociol bedzie najlepszy w rozsadnych granicach cenowych

  7. Max Van Dal pisze:

    Kolabo a co ty chciałeś 20 kW kocioł?
    naprawdę przewymiarowanie instalacji c.o nadal jest na porządku dziennym a te normy z lat 80 można se w de wsadzić

  8. Internal pisze:

    W tym serwisie nie sprzedajemy kotłów. Darmowe porady dla internautów w zakresie doboru kotła itd. prowadzi największy sklep internetowy z kotłami. Tam proponuje się zwrócić – (www.fuego.pl).

  9. jerzy pisze:

    witam prosze o cene i dane pieca z podajnikiem tylko na eko groszek na 120 m

  10. Kolabo pisze:

    Co z bzdury wypisujecie. Czyli stare budownictwo powierzchnia 100m2 to zapotrzebowanie mocy = 60W * 100m = 6 kW – chyba ktoś pomylił m2 z m3 (kubaturą)

  11. Ja pisze:

    Zębiec KDU jest na drewo.

  12. Gosia pisze:

    Witam,
    jaki jest najlepszy piec na drewno do ogrzania domu 200 m * termy 140 l.

  13. TeCe pisze:

    Witam Pana projektanta instalacji sanitarnych. Lubię projektantów instalacji bo tylko oni mają fantazję typu: grzejnik 44 K 300×2985. Teoria a praktyka to jednak dwie różne sprawy. IMHO takie ogólne wytyczne są potrzebne ponieważ dają jakiś punkt odniesienia.

  14. jg pisze:

    Po co wypisuje parametry domów „tak dla………….w granicach 40W/m2, zaś dla budynków tzw. starego budownictwa około 60W/m2.”
    Jak ktoś planuje wydanie kilkunastu tysiecy na kocioł i instalacje nie powinien dobierać kotła na wskażniki W/m2 , czy grzejników w stylu żeberko na tyle i tyle metrów , lecz zwrócić sie do projektanta instalacji sanitarnych. Jak ktoś stawia stodołe to leci do architekta czy konstruktora, a jak piec CO to do pana Wacka ,bo taniej ,a na efekty nie trzeba długo czekać.

Możliwość komentowania jest wyłączona.