Zębiec KWK

Podobnie jak kotły z serii SWK Zębiec typu KWK to kocioł stalowy charakteryzujący się górnym spalaniem paliw nie posiadający na wyposażeniu standardowym wentylatora nadmuchowego. Może on być stosowany w instalacjach centralnego ogrzewania budynków jednorodzinnych, garaży, magazynów, pawilonów handlowych itd. Paliwami stosowanymi w kotłach KWK są te same surowce co w przypadku modelu SWK tzn; węgiel kamienny, koks lub ich mieszanka, drewno, brykiety z węgla kamiennego, odpady i inne paliwa stałe. Jednak w odróżnieniu od modelu SWK kocioł posiada dodatkowe kanały nawrotu spalin polepszające proces odbioru ciepła. Proces ten jest wspomagany także przez ruszt wodny, izolację termiczną wykonaną z wełny mineralnej i żeliwne drzwiczki uszczelnione sznurem. Na kocioł ten można również uzyskać świadectwo potwierdzające zgodność z kryteriami emisyjnymi „na znak bezpieczeństwa ekologicznego”. Dostępne moce kotłów to 12kW, 16kW, 20 kW i 25kW.

zebiec_kwk25.jpg

Ten wpis został opublikowany w kategorii KWK. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

107 odpowiedzi na „Zębiec KWK

  1. marcin pisze:

    w moim przypadku o którym pisałem wyżej nie ma takich problemów.
    Praca stabilna i piec szczelny.Niech Pan spróbuje zapalić go od góry ale przy małym załadunku dla próby i bez wentylatora. Jeśli będzie stabilny to jest szczelny i problem leży w czymś innym.Może sterownik albo czujnik przy czopuchu.
    Po każdym czyszczeniu dobrze pozamiatać też dokładnie drzwiczki i okolice sznura.Czasem popiół podejdzie przy otwieraniu lub coś większego i już nieszczelność gotowa, Niech coś takiego parę razy się powtórzy i sznur się może odkształcić. Proszą pamiętać o zrobieniu sobie lub kupieniu przysłony wentylatora.To podstawa.

  2. Marcin pisze:

    Proszę o pomoc mam piec Kwk25kw i nie mogę z nim dojść do ładu. Piec cały czas pomimo nawiewu i ustawionego sterownika elektronicznego goni temperaturę do góry. Wykryłem brak szczelności dolnych drzwiczek tzn. tych gdzie zamontowany jest wentylator. Przyjechał gwarancyjny i wymienił dolne drzwiczki, pomogło to na około 2-3 tygodni. Teraz znowu piec od około 5 dni goni temperaturę. Wydaje mi się, że sznur uszczelnijący znowu się upalił i drzwiczki są nieszczelne. Jak to wygląda u Państwa tzn. trwałość owego sznura i stabilność temperatury.? Proszę o odpowiedzi i porady!!!!!!

  3. marcin pisze:

    KWKs 25 KW
    Mój do ogrzania ma ok. 140m2 na starej instalacji z pompą i kaloryferami żeliwnymi. Dom bez ocieplenia +piwnica ok. 70m2.+ Zbiornik na ciepłą wodę 140 l. Okna w 50% nowe plastiki, reszta do wymiany starego typu drewniane. Docelowo powierzchni będzie jeszcze więcej.

    Przy ustawieniach 45-50 stopni na załadunku do pełna ( 35 max 40 kg) paląc metodą od góry trzyma mi 24- 30 godz. Nowe rozpalanie nie przebiega przy pełnym wygaszeniu. Rozpalam gdy temperatura na finiszu palenia to 38 stopni. Resztki pozostałego żaru daję na górę nowej rozpałki.

    1.Do osiągnięcia temperatury na piecu 45 stopni nie uruchamiam wentylatora – czopuch otwarty na max. Naturalny ciąg i uchylona lekko klapka na dole.

    2.Po osiągnięciu 45 stopni zamykam klapkę i odpalam wentylator ( ważne – dokupić lub zrobić sobie przysłonę do wentylatora i pozostawić odsłonięcie w 10-15%) w przeciwnym razie wydmucha ciepło w komin. Przymykam dopływ powietrza w drzwiczkach zasypowych. Zamykam czopuch do połowy i zapominam o piecu na 12godz. Po tym czasie warto skoksowany węgiel z góry trochę wyrównać. Trwa to max 1 min. Później znów około 12 lub więcej godzin spokoju z piecem. Ostatnie 2-3 godziny to praca bez wentylatora.

    Powyższe można osiągnąć też bez wentylatora bawiąc się ustawieniami dopływu powietrza dolnej klapki. Minus jest taki, że więcej przy tym zabawy oraz wizyt w kotłowni. Mniej stabilna jest też praca kotła.

    Uzyskana temperatura w domu 19-20 stopni. Bardziej z naciskiem na 20 stopni. Na zewnątrz 0 / – 5. Przy zastosowaniu nowych kaloryferów „blaszaków” z pewnością będzie cieplej. Przy 50 stopniach na piecu, blaszak więcej odda ciepła w pomieszczenie niż żeliwo. Oczywiście wymiana reszty okien i ocieplenie budynku to podstawa podnosząca finalnie jeszcze parę stopni do góry.

  4. ewa pisze:

    Witam. Posiadam piec zębiec 12 kw. Jestem laikiem ponieważ dopiero w tym roku zaczełam zabawę z centralnym. Wiec od miesiąca pale i mam problem z dymieniem przy dokładaniu. Czy ktoś mi może powiedzieć czy podłaczenie pieca do komina ma znaczenie? Dodam że jest to rura spawana pod kątem 90 stopni gdyż nie miałam możliwości postawienia pieca inaczej. Prosze o rade, bo robi sie zimno i jakoś nie uśmiecha mi się wietrzenie mieszkania (piec stoi w kuchni). Dodam że komin jest wyczyszczony o dobrym przekroju, wentylacja założona. Dymi sie nawet przy otwartym oknie.

  5. marcin pisze:

    witajcie
    posiadam piec zębiec kmw 16 palę w nim już 2 miesiące i mam pytanie do najbardziej doświadczonych odnośnie moczenia miału

  6. michał pisze:

    czy ja moge tam palic wogole miałem? czy moge równiez ekogroszkiem wymieszanym z miałem?

  7. michał pisze:

    aha i co to sa te parametry w sterowniku.ja wlacze to ma 0 i niewiem do czego to słuzy a jak nacisne jakas liczbe i nacisne opcje to za chwile jak znowu patrze to mam 0.jak to obslugiwac

Możliwość komentowania jest wyłączona.