Zębiec KWK

Podobnie jak kotły z serii SWK Zębiec typu KWK to kocioł stalowy charakteryzujący się górnym spalaniem paliw nie posiadający na wyposażeniu standardowym wentylatora nadmuchowego. Może on być stosowany w instalacjach centralnego ogrzewania budynków jednorodzinnych, garaży, magazynów, pawilonów handlowych itd. Paliwami stosowanymi w kotłach KWK są te same surowce co w przypadku modelu SWK tzn; węgiel kamienny, koks lub ich mieszanka, drewno, brykiety z węgla kamiennego, odpady i inne paliwa stałe. Jednak w odróżnieniu od modelu SWK kocioł posiada dodatkowe kanały nawrotu spalin polepszające proces odbioru ciepła. Proces ten jest wspomagany także przez ruszt wodny, izolację termiczną wykonaną z wełny mineralnej i żeliwne drzwiczki uszczelnione sznurem. Na kocioł ten można również uzyskać świadectwo potwierdzające zgodność z kryteriami emisyjnymi „na znak bezpieczeństwa ekologicznego”. Dostępne moce kotłów to 12kW, 16kW, 20 kW i 25kW.

zebiec_kwk25.jpg

Ten wpis został opublikowany w kategorii KWK. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

107 odpowiedzi na „Zębiec KWK

  1. michał pisze:

    witam mam piec kwk 12kw ogrzewam około 70 metrów.pale miałem 27kj.pali mi sie okolo 8 godzin przy 58 stopniach,jesli rozpale drewnem to około 1,5 godziny przy temparaturze 60.niewiem jak ustawic ten sterownik.prosze o kontakt na michael-error@wp.pl lub 693387045

  2. mac65 pisze:

    Jeżeli masz na myśli czujnik w układzie sterownika PID to tak on odpowiada za właściwy dobór parametrów spalania przez sterownik kotła

  3. proand pisze:

    czy uszkodzony czujnik kominowy ma wpływ na pracę pieca

  4. mac 65 pisze:

    przede wszystkim pojemnościa wodną instalacji,potem temperaturą początkową na piecu , pojemnością wodną pieca a na końcu jego mocą maksymalna.Ponadto piec miałowy nie pracuje z pełną moca przez cały czas palenia . Na początku kiedy piec jest zasypany w procesie wymiany ciepła nie bierze udziału komora zasypowa w miare obnizania się paliwa w komorze zwiększa sie powierzchnia wymiany . Tyczy się to również palenia węglem od góry jest to wada tej metody ale rekompensowana stałopalnoscia pieca dlatego najlepsze efekty osiąga sie jeżeli nie dopuszcza sie do zbytniego wychłodzenia instalacji.
    W przypadku palenia miałem w piecach tej konstrukcji jest to jedyna bezpieczna metoda .Start pieca mozna przyspieszyć dosypujac na wierzch rozpalonego paleniska niewielką ilośc grubego węgla O1, O2 ale naprawdę niewielką nie mozna zakryś płomieni.

  5. proand pisze:

    rozpaliłem mój piec od góry,owszem rozpaliło się,ale bardzo długo czekałem na osiągnięcie tem.50 st.Czym to może być uzależnione.Proszę o poradę.Palę miałem.Sterownik na piecu ustawiłem na ustawienia fabryczne.Powierzchnia grzewcza to ok.180m2.

  6. proand pisze:

    mam piec zębiec25kw bez podajnika.Poprzeczytaniu wszystkich porad spróbuję rozpalania od góry,bo jak czytałem mój piec też trzymał z ledwością 4\5 godz.Dziękuję za wspaniałe informacje.

  7. mac 65 pisze:

    Jeszcze do SoraN
    oczywiscie mozesz palic w ten sposób uzywając dmuchawy ale jesli zasznie dmuchać przez kpw to zmniejsz moc dmuchawy na sterowniku (musisz to dobrać doświadczalnie każdy komin ma inny naturalny ciąg zależny od jego parametrów i warunków atmosferycznych)
    pozdrawiam

  8. mac 65 pisze:

    Do Soran
    Witam
    Zasyp palenisko do dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych węglem , na to papier podpałka drewno i zapal. Jak rozpali się drewno sypnij na wierzch kilka drobnych kawałków węgla.przy tej pojemności komory zasypowej stałopalność do 20 godzin.
    ta metoda sprawdza się najlepiej przy naturalnym ciągu kominowym.
    wymagania :
    dobry ciąg komina i otwarte kpw(kpw to te otwory na drzwiczkach zasypowych)
    pozdrawiam

  9. SoraN pisze:

    Witam!
    Mam pytanie- mam kocioł zębiec kwk-25 z nadmuchem i sterownikiem Gdy zrobię tak jak wg instrukcji czyli rozpalę i potem nawrzucam węgla „do pełna” to trzyma mi max 5h na zadeklarowanej temp (np 55st). Co robić żeby nie chodzić tak często i żeby trzymał te około 12h?
    jeżeli wyłączę nawiew i korzystam z drzwiczek w dolnej części (uchylę je na parę mm) wtedy temp wzrasta mi do ponad 70st….
    może mam coś źle w ustawieniach sterownika? mam ustawione na standardowe…
    pozdrawiam

  10. kiero pisze:

    Witam,trochę mi się rozjaśniło,choć problem mam jeszcze nieco inny tj.doszliśmy z ‚majstrem” do wniosku że mój kwk 16 nie wydala przy 140 m kwadratowych w tym 50 m podłogówki.Podłogówka zabiera tak dużą ilość ciepła że kocioł(35 l wody ) nie jest w stanie utrzymać 50 stopni.(przy paleniu drzewem).Trzeba by było palić na okrągło i to węglem i nie dławić ciągu. Moja decyzja- wymieniam piec i tu kolejny problem co zrobić z tym kotłem. Pozdrawiam i „bądzmy mądrzy doświadczeniem innych”

  11. ANDRZEJ pisze:

    Witam ja palę od góry i jest rewelacja trzyma 10-12 godz , wcześniej paliłem normalna metodą od dołu i by la masakra co 3-4 godz musiałem dokładac itd, teraz nie wiem o piecu, kwk/s 16 lub 25 tylko od góry i róznica kolosalna, jesli chodzi o czopuch to na początku rozpalania na maxa otwary pozniej po rozpaleniu zmniejszam ciąg żeby nie przekraczał 200 stopni

  12. kiero pisze:

    Witam,mam problem z moim KWK 16 bez sterownika i wentylatora. Palę głównie sezonowanym twardym drzewem. Kocioł niesamowicie grzeje mi komin,chociaż na czopuchu próbuję dławić ciąg.No i bardzo często muszę dokładać do paleniska choć nie osiągam wysokiej temperatury.Proszę o poradę.

  13. edyta pisze:

    Witam ponownie, wcale się nie dziwię, że nikt nie odpisuje. Przeczytałam wczoraj do 1 w nocy cały wątek „ekonomiczne spalanie węgla” w muratorze i powiedzmy, że zostałam oświecona.Dziś robię próbę z dmuchawą ale rozpalaniem od góry, otwarty czopuch na całego itp.-tylko boję się że długo będę rozpalać ponieważ przez dmuchawę na drzwiczkach zasypowych nie mam wloty powietrza wtórnego, zobaczę jak pójdzie.Ewentualnie planuję zakup nowych drzwiczek w zębcu i miarkownika elektrycznego. :)

  14. edyta pisze:

    Dziękuję ak610 za odpowiedź, zastanawiam się teraz po przeczytaniu wielu stron na forum murator o ekonomicznym spalaniu węgla czy takie palenie możliwe jest gdy w drzwiczkach zasypowych (środkowych) nie ma klapki ani otworu, czy musiałabym to zmienić aby rozpalać od góry?I czy zamiaast miarownika może sterownik regulować prace dmuchawy, która jest umieszczona na drzwiczkach popielnika? Może te pytania są dla niektórych banalne, ja „przygodę” z paleniem dopiero zaczynam . Od 2 lat mieszkam w domku na wiosce, niestety maż często wyjeżdża(jest kierowcą) i muszę sama radzić sobie z piecem.Do tej pory metodą tradycyjną czyli co jakiś czas dosypuje do pieca, na wieczór zasypie i do rana wygasa więc wszystko trzeba rozpalać i nagrzewac kaloryfery od nowa. W metodzie „GÓrnego spalania” piszecie, że piece trzymają przy zasypie nawet 10-12 godz, dla mnie to hit by był, tym bardziej że węgielek mam dobry i może mogłabym zaoszczędzić, ponieważ ostatniej zimy spaliła ok 5 ton węgla więc strasznie dużo i byłam na wiosne na skraju bankructwa :( Proszę o radę i z góry dziekuję

  15. ak610 pisze:

    do Edyta
    i tak w zasadzie najlepiej, grawitacyjnie. czy od góry czy od dołu rozpalanie, dla sterownika nie ma to znaczenia.

  16. edyta pisze:

    Proszę napisać jak nastawić sterownik do rozpalania od góry.Bardzo mnie ten wątek zaciekawił. mam piec Zębiec KWK 16 ze sterownikiem (nigdy nie nastawiałam) i dmuchowa, sterownik załącza się przy tem 40 st. i wtedy włącza się pompa, do opgrzania 120m2 okna pcv, nie ocieplony i dach bez izolacji.Teraz palę tradycyjnie i co pare godzin trzeba dorzucać do pieca,i zawsze rano rozpalać bo wygaśnie. W ogóle nie używam dmuchawy tylko podkładam patyczki i tym reguluje czy dochodzi powietrze czy nie. Pozdrawiam Edyta

  17. ak610 pisze:

    można rozpalać od góry, należy uważać aby płomienie nie dotarły do czopucha przez max otwartą przepustnicę (pożar komina). Minusem jest każdorazowe rozpalanie, plusem czysty piec. Ja, rozpalając od góry, pod koniec palenia, póki jest jeszcze żar dorzucam węgla sypiąc na tylną ścianą, po skosie, efekt podobny do spalania od góry.

  18. Donia pisze:

    Witam!
    Posiadam piec KWK 16/S ze sterownikiem i dmuchawą. Mam pytanie: czy ktoś z Państwa próbował rozpalać w takim piecu od góry? Jeżeli tak, to proszę o informacje. Pozdrawiam

  19. gonia pisze:

    Dzień dobry!! Mam prośbę, otóż kupiłam piec 25KW i jak na razie ogrzewa on powierzchnię ok 100m2, jak wyremontuję górę będziej więcej. Ale w czym rzecz…. piec nie jest nowy (2 letni) z regulatorem tempstat (chyba dobrze napisałam). Dom ocieplony, nowe okna i problem jest w tym, że nie chce się włanczać NADZÓR. Dobije do temperatury 47 st a nadzór włancza sie przy 48 ;(. Palę ekogroszkiem dmuchawa min obroty 25% max 55% i regulowałam czas podawania, i przez 2 godziny nadzór nie chciał sie włączyć. Czy ktoś może podać przybliżone parametry ustawienia na swoim piecu? Wiem, że decyduje o tym wiele czynników zewnętrznych.Dzięki i pozdrawiam

  20. luka pisze:

    Witam. Czy ktoś wie jak przeprogramować sterownik 16kW żeby wiatrak się wolniej włączał?

  21. greg pisze:

    potrzebóje rady !!! Posiadam piec zebiec kwk 16kw zastanawiam sie czy dałoby rade przerobić ten piec ( zamontować mu podajnik ślimakowy ).
    podajnik chciałbym zamontować pod ruszta wodne .Pod piec bym dorobił dodatkową komore na podajnik . piec musiałbym podnieść jakieś 50cm .
    dodam że nie chciałbym naruszać konstrukcji bocznej pieca . wrazie braku groszku bym mógł palić normalnie jak w piecu kwk .Chciałbym wiedzieć co myślicie o tym i czy by to wypaliło ?

    przepraszam zę zamieszczam to tu ale nie wiem gdzie szukać podpowiedzi .Dziekuje za wszystkie komentarze

  22. Łukasz pisze:

    do: daniel dodał: Luty 22nd, 2010 o godz. 16:54
    Witam mógł byś mi podac twoje ustawienia sterownika jak by to nie był problem oczywiscie.

  23. Łukasz pisze:

    Witam bawie sie caly czas ustawieniami a piec robi swoje.. czyli dobije do 55 st dmychawa zatrzymuje sie, temp spadnie dmuchawa sie załącza i tak w kółko . Nie reaguje na ustawione przezemnie przedmuchy . Czy to moze mniec związek z parametrem c3(wzmocnienie kominowe) ?? Bo gdzies chyba kiedys przeczytalem ze jak czujnik padnie to piec przechodzi w tryb pracy zaprogramowany przez uzytkowika .

  24. daniel pisze:

    Witam!Ja Tez mam kwk 16/s od 3 sezonów -dom ocieplony 80m podłogówki i 2 grzejniki w sypialniach + 140 l wody urzytkowej.Temperatura na piecu jest 55 -60 stopni..Pale na okrągło dozucam wegiel ok 2 wiadra na 24 godziny do dzis spaliłem 2 tony w.orzecha.W domku Lux 20-23 stopnie na okragło.Czujnik temp. spalin wyłączony-0 bo mi piec przeciagał.przedmuchy co 5 min.

  25. ak610 pisze:

    do Łukasz: zrezygnuj z dmuchawy, pal naturalnym ciągiem, ja tez tak miałem i zrezygnowałem, teraz znacznie lepiej

  26. Łukasz pisze:

    Witam posiadam piec zebiec kwk16/s ze sterownikiem geco G-406-P08 problem
    polega na tym iz nie moge go odpowiednio ustawic, otóż przy pelnym zaladunku
    weglem cieplo utrzymuje sie zaledwie 5-6 godzin . W domu posiadam stare
    zeliwne grzejniki, grube rury dom jest nie ocieplony. Moje dotychczasowe
    ustawienia:
    d0- 75
    d1- 140
    c0- 12
    c1- 3
    c3- 24
    c4- 5
    c5- 40
    c6- 30
    Bardzo prosze o pomoc

  27. ANDRZEJ pisze:

    witam był u mnie kolega z serwisu wymienił czujnik spalin,i piec jak nie ten fakt lepiej chodzi jak nabierze temp. zmniejszy mu sie ciąg komina na czopuchu. Teraz myslę o przestawieniu sie na twarde drzewo a jak bedzie sroga zima wtedy węgiel.

  28. ronin pisze:

    mam kwk 16 kw,zrezygnowałem z górnego spalania,ponieważ jest to dobre,ale na cieplejsze dni,piec mam na chodzie 24 godziny na dobę i tylko dokładam,a nie rozpalam na nowo,przez to mam zdecydowanie cieplej w domu,zresztą wypalenie zasypu do zere,aby rozpalić na nowo od góry zbyt długo by trwało

  29. Adam pisze:

    Placem raz jeszcze forum:
    http://forum.muratordom.pl/ekonomiczne-spalanie-wegla-kamiennego,t118247.htm
    Jest dość obszerne ale to świadczy o zawartości ogromnej wiedzy, informacji, problematyki związanej z paleniem w kotłach. Proponuje raz jeszcze przeczytać zainteresowanych ale od początku do końca :)
    Nic nie stracicie, jedyne zyskacie .
    W moim ZEBCU KWK 12Kw też po 4h kaloryfery były zimne (rozpacz)
    A teraz jest jak wyżej pisałem, pełen komfort.

  30. Sergiusz pisze:

    Mario, obawiam się, że nie można całkowicie zamknąć ujścia do komina. A co ze spalinami? Muszą przecież gdzieś się ulotnić, gdyż w przeciwnym razie mogą wydobyć się do mieszkania.

  31. mario pisze:

    200m2 troche dużo jak na 16KW,spróbuj rozgrzać piec do 80stopni i całkowicie go pozamykać łącznie z kominem.Może gubi ciepło właśnie przez komin

  32. inka pisze:

    ddziekuje pozdrawiam
    odam ze dom z lat 80 podpiwniczny plaski dach

  33. inka pisze:

    mam pic zebiec 16 kw na paliwo stale dom o pow 200m2 mieszkalnej 140m2 mam caly piec zaru i zimne kaloryfery po 4 godzinach

  34. ANDRZEJ pisze:

    Własnie zamówiłem serwis niech stwierdzi, coś czuje że mam za mały kocioł obliczyłem w samych kaloryferach 130 litrów wody a gdzie rury które są grube. Powierzchnia do ogrzania jest tylko , moim zdaniem tylko 85 m2 . I co myslicie ?Pozdrawiam

  35. Adam pisze:

    Jeżeli czytałeś całe forum to na pewno znalazłeś tam taki sam kocioł

    http://forum.muratordom.pl/ekonomiczne-spalanie-wegla-kamiennego,t118247-1260.htm

  36. Adam pisze:

    ANDRZEJ jaki posiadasz kocioł KWK S 16kW czy SWK 16kW

  37. Adam pisze:

    W moim przypadku ten sposób palenia w kotle odmienił całkowicie moje życie. Faktem jest że rozpędzenie zimnej instalacji trwa długo (na pewno dłużej niż tradycyjnie od dołu) Sposobem na szybsze rozpalanie się resztaka żaru która pozostaje po poprzednim cyklu spalania na to odrobinę drewna i gotowe (w 30 min mam temp żądaną) Moja następna wizyta w kotłowni jest po min. 12 h Kocioł pracuje bezobsługowo, stabilniejsza temp.czysty przewód kominowy. Nie muszę schodzić co 3-4 h żeby przeretuszować ani dokładać węgla. Z pewnością zużywam mniej opału. Nie posiadam żadnej dmuchawy tylko miarkownik.

  38. ANDRZEJ pisze:

    witam wiecie co ten spozób to totalna lipa rozpala sie 1,5 godz zanim tmp nabierze , wogole trzeba mase drzewa spalic żeby węgiel opalił się na górze, a jak sie zapali to po rozpaleniu tak samo jak od dołu . nie polecam mam piec 16 kws

  39. ANDRZEJ pisze:

    no zobaczymy interesujący watek dziś sprawdzę:)

  40. Adam pisze:

    Wpisz w wyszukiwarce : ekonomiczne spamanie węgla brunatnego

  41. Adam pisze:

    Witam wszystkich użytkowników kotłów Zębiec KWK
    Posiadam piec 12KW górne spalanie. Jestem z niego w 90% zadowolony. Kluczem do sukcesu jest jak sama nazwa wskazuje GÓRNE SPALANIE, czyli jednym zdaniem mówiąc, ROZPALANIE pełnego zasypu OD GÓRY (pełen zasyp – komora wypełnione paliwem, węglem po dolną krawędź drzwiczek zasypowych). Oczywiście nie obejdzie się bez miarkownika ciągu (w moim przypadku elektroniczny Uniseter – może być mechaniczny). Na 120 m powierzchni ogrzewanej przy temp. zewnętrznej od 0′ do -5′ (budynek parterowy, nie ocieplony, barak wylewek piwnica, strop bez izolacji ogólnie mówiąc stare budownictwo z lat 70) stałocieplność przy temp. zadanej przez sterownik 50′ w domu 21′-22′ uzyskałem 12 h. Od razu zastrzegam sobie że nie jestem jakimś wysłannikiem firmy ZĘBIEC i nie będę tu nikogo zmuszał do zakupu tego rodzaju kotła. Jednakże muszę przyznać że z początku nie byłem w ogóle zadowolony z zakupu tego pieca. Przy tradycyjnym paleniu, tak jak producent w instrukcji podaje (rozpal, później dokładaj itd. ) nie przekroczyłem czasu palenia 4,5h. To była porażka, masakra, a nawet katastrofa !! Bo podkładając do pieca o godzinie 00:00 i następnego dnia o 06:00 żeby w domu była zimnica !! MASAKRA !!! Zawsze rano jadąc do pracy musiałem od nowa rozpalać machinę. Szukając przyczyn, może złego użytkowania pieca, albo konstrukcji komina, trafiłem na forum (polecam!!!). Po przeczytaniu dość obszernej instrukcji jak i materiałów, zdecydowałem się spróbować TEJ METODY palenia w piecu. Bylem zaskoczony, wręcz zaszokowany że z tych 4,5h mój piec pracuje 12h !!!! 😀 . Dodam jeszcze dla zachęty że MÓJ MAX to 16 H (z tym że instalacji nie musiałem rozgrzewać, była rozpędzona od temp. 38′ na wyjściu z pieca, a węgla załadowałem prawie do połowy drzwiczek zasypowych
    Napisałem na wstępie że jestem zadowolony z tego pieca w 90 %. Te -10 % to brak w drzwiczkach zasypowych otworów, mechanizmu do dostarczenia powietrza wtórnego do paleniska (a jest to niezbędne do długotrwałego i bezdymnego palenia !!!!!!!!!!!!!!!!!! )
    Jeszcze jeden, wątek dotyczący zawirowaczy, u mnie komin ponad 8,50 m, wkład kamionka (kwadrat 180X180) Usunąłem JE jest OK.
    Moja intencja sprowadza się do tego, CO napisał Last Ricko >>>>>>>>> http://forum.muratordom.pl/ekonomiczne-spalanie-wegla-kamiennego,t118247.htm

  42. ANDRZEJ pisze:

    Natym piecy nie może byc tmp ponizej 50 stopni bo wtedy wszystko się skrapla ,piszczie jakie macie ustawienia.
    1 -85 moc wentylatora
    2-140 siła predmuchu
    3- 4- długośc przedmuchu
    4 6 – przestój

  43. tomek pisze:

    temperatura jest ustawiona na 60 stopni.Przeczyscilem komin i narazie jest ok.Oby tak bylo dalej.

  44. alhara pisze:

    Miałam taki sam problem, okazało się, że miałam ustawioną temperaturę na 45 stopni (za niska). Zwiększyłam na 50 i jest w porządku. Pozdrawiam cieplutko.

  45. tomek pisze:

    Witam,od wrzesnia tego roku mam piec KWK/S 16 kw ze sterownikiem i dmuchawa.Od kilku dni mam problem,w srodku pieca wycieka jakby smola.Scieka na wegiel,drzewo.Wszystko w srodku sie obkleja.Temperatura max.45 stopni i wiecej niechce sie rozgrzac.Ida mrozy a w domu zimno.Dzwonilem do serwisu to gosc mi wmawia ze na 100 % wina komina.Powiedzial ze moga przyjechac ale pewnie bede musial zaplacic za nieuznana gwarancje i za dojazd.Co robic??Pomozcie

  46. bokser83 pisze:

    witam kupilem rok temu piec KWK25 bez sterownika. w zeszłym sezonie bardzo dobrze ogrzewał moja chate woda podgrzewała sie do 75- 85 stopni bez problemu ( palolem drzewem- akasja) w tym roku cos mu sie powaliło pale takim samym drzewem + na noc dorzucam węgla ale temperatura jaka maxmalnie osiagam to 45 stopni czy ktoś mi może pomoc????

  47. marcoo pisze:

    mam pytanie do tych co wymieniali czujnik temperatury spalin
    jaki to model ?

  48. ANDRZEJ pisze:

    Dodam że zmniejszyłem mu cug na czopuchu do połowy

  49. ANDRZEJ pisze:

    Witam ponownie sprawdziłem piec na węglu no zaskoczył mnie niesamowicie przy pełnym zasypie i z domieszką miału czyli na wszystko max 2 łopatki. Trzymał mi ok 9 godzin z tmp zadaną 55 stopni.

Możliwość komentowania jest wyłączona.