Zębiec SWK

Kotły Zębiec SWK to kotły potrafiące pracować zarówno w instalacjach działających w sposób grawitacyjny, jak i w tych z obiegiem wymuszonym. Kotły te można stosować do ogrzewania budynków jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej czy też magazynów. Kotły tego typu można nazwać niezwykle uniwersalnymi jeśli chodzi o rodzaj spalanego paliwa. Może nim być zarówno węgiel, koks, brykiet z węgla kamiennego, drewno lub inne paliwa stałe. Jako zaletę można potraktować również prostą konstrukcję kotła i fakt, że należy on do urządzeń z górnym spalaniem paliw przez co jest łatwy w obsłudze, użytkowaniu a jego czyszczenie również nie powinno nastręczać trudności. W celu uniknięcia strat ciepła kocioł jest zaizolowany termicznie wełną mineralną w obudowie blaszanej, posiada ruchomy i żeliwny ruszt wodny, zaś żeliwne drzwiczki uszczelnione są specjalnym sznurem. Poza kotły typu SWK posiadają certyfikat na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”. W skład wyposażenia kotła nie wchodzi niestety automatyczny regulator ciągu. Spektrum mocy kotłów SWK jest bardzo szerokie i zawiera się w przedziale od 10kW do 44kW.

zebiec_swk21.jpg

Ten wpis został opublikowany w kategorii SWK. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

58 odpowiedzi na „Zębiec SWK

  1. Arek30 pisze:

    Witam, posiadam piec SWKS Zębiec 28kw Sterownik geco Jedna pompka założona na powrocie Dom około 220 m2 Kaloryfery żeliwne rury miedziane Spalam w zezonie zimowym 3 tony węgla i 3 tony koksu plus full drewna Wydaje mi się że to stanowczo za dużo ilościowo i cenowo. Po prostu nie wyrabiam Podejrzewam że mam żle ustawiony sterownik. Ustawiłem go na ustawienia fabryczne. Może ktoś ma sprawdzone optymalne, sprawdzone ustawienia do tego kotła dla węgla czy koksu oraz ich mieszanki. Proszę o radę. Sam próbowałem na bazie obserwacji ale nic to nie dało.

  2. Darek pisze:

    KWP 10 , SWK 10 , KU 6

    Witajcie. Mieszkanie narożne w nieocieplonym bloku ok 50m2. Teraz jest piec kuchenny ( niby centralnego nie można dawać ale wszyscy sąsiedzi tak mają). Zastanawiam się nad powyższymi modelami. Który proponujecie ?

    Czym się różnią KWP i SWK ?

    Czy węgla trzeba dokładać małymi porcjami i często czy można nawalić cały piec i dopiero jak się wypali to dokładać.

    Sterownikiem będzie miarkownik ciągu.

    Zastanawiam się czy te 10 kW nie będzie za dużo. W obu pokojach chcę dać termostaty na grzejniki( wiem że nie powinno się stosować przy węglu ), grzejniki bez termostatów w łazience i przedpokoju + bojler. Nie zagotuje wody ?

    Czy jest sens robić w takim układzie dodatkowy akumulator ciepła ?

    Pozdrawiam
    Darek

  3. Darek pisze:

    Czesc poradzcie zastanawiam sie nad wymiana pieca na mialowy z Zebca pow. 200m2 jakiej mocy piec wybrac oraz jaki model

  4. nikos pisze:

    do rafał: Mam taki sam kocioł (10 kW) , mój dom 90 m2, stryropian 10, spalam na dzień od 1,5 do 2 węglarek małych węgla (orzech 2) w domu temperatura 23- 24 stopnie, ja mdleje ale mojej żonie jest w „miare” 😉

  5. gudstaf pisze:

    Witam.

    Przedwczoraj po 11 latach bezproblemowego użytkowania S3WK 28-1 trafiła się „usterka”. Mianowicie pękła mi żeliwna zasuwa, ta która zasłania od góry palenisko.
    Istnieje jakaś możliwość naprawy tego?
    Przez brak tej płyty opal szybciej zaczął spalać się i mniejszą temperaturę kocioł osiąga, a niestety zimy jeszcze trochę ma być.
    Pozdrawiam i dziękuję za szybką odpowiedz.

  6. rafał pisze:

    Witam serdecznie. Zakupiłem piec Zębiec S1WK10 . Jest on na razie nie podłączony do instalacji.Tylko terz zastnawiam się czy będzie on wystarczający do powierzchni mojego domu.
    A więc w domu jest 6 grzejników dwupanelowych – powierzchnia do ogrzania to niecałe 80 m2.
    Zastanawiałem się również nad piecem 14kw ale odradzono mi że będzie za duży i mniej oszczędny.
    Proszę o opinie na ten temat.
    Jeszcze jedno pytanko – przy założeniu iz na piecu będzie średnio 60 stopni to jakie zużycie węgla na dobę oraz przy zasypaniu całego jaki czas trzymania?
    Pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź

  7. roman pisze:

    14 na 120m to troszke chyba mało

  8. wojtas pisze:

    Witam, posiadam kocioł ZĘBIEC SWK 14KW. mam do ogrzania 120 m2 a nie mogę go rozpalić do 70 C najwyższą tęperaturę jaką osiągnołem to 50C i to przez małą chwilę przy włączonej pompie. Instalacja jest w miedzi. Piec z 2003 r. Proszę o pomoc

  9. GRAJEK pisze:

    Witam. Mam pytanie ,czy w piecach S 1 WK 10-1 z 1998r. nie stosowano „szyberka” na czopuchu ?Problem polega na tym ,że mój piec żyje swoim życiem.To znaczy,rozpalam go drewnem i gdy już uzyskam temp. wody ok.40 st. zasypię piec węglem i zamknę dopływ powietrza .Nie mogę wycelować w temp. max. 60st.Czasami jest to 50 st. a czasami 70 st.Wszystko zależy od pogody a szczególnie od wiatru. Ogrzewam 100 m2 i jeszcze nigdy nie zasypałem pieca 1/2 węglem z obawy ,że zagotuję wodę w c.o.Może ktoś ma jakiś patent na okiełznanie S1 WK10-2 ?

  10. byrty pisze:

    dziękuję za informację jestem ocalony piec już pali hahahaha.

  11. ak610 pisze:

    do Byrty: na stronie zębca jest instrukcja pieca

  12. byrty pisze:

    Witam wszystkich a szczególnie producenta, od 2003 roku użytkuję Wasz piec S3WK 28-01 i wszystko było ok. bo palił w nim mój teść, teraz jego zabrakło i nikt w rodzinie nie może sobie z rozpałka poradzić.
    Cały czas dymi jak gdyby nie było ciągu.Czyszczę i przewody kominowe oraz rury znajdujace sie wewnątrz i nic. MYśłałem już ,że być może coś tam w śroku sie urwało i zatkało nam piec.Długo chodziłem po internecie aby wreszcie trafić na Wasz ślad- i chwał bogu.
    Najlepieju by było gdybym otrzymał od Was rysunek techniczny tego pieca lub jego przekrój. Wówczas poznałbym trasę grzania od rusztu do komina. Gdyby to była Wasza tajemnica to przynajmniej określcie mi- błagam co mam robić. To wiedział mój teść a teraz na moją głowę lecą gromy iż jestem matołem technicznym i w zwykłym piecu nie umię palić.
    Jeszcze raz proszę o wyrozumiałość i cierpliwość w czytaniu mojego elaboratu. Z poważaniem i niecierpliwością czekam na odpowiedź Byrty.

  13. Aga pisze:

    czy mogę palić w piecu co jeżeli mam mały przeciek woda mi cieknie z pieca jak przestaje palić i czy muszę dopuszczać wody

  14. imir1 pisze:

    SWK21.
    Mam problem i szukam pomocy !!!!!!!!!!!
    wyłancza mi się dmuchawa przy 40 stopniach, w tedy jak ma sie włączyć pompka zamontowana w piecu, ona nie jest podłączona , mam zewnetrzną. Jak temperatura spadnie poniżej 40 stopni mogę znowu właczyć dmuchawę, przy 40 stopniach znowu sie wyłancza. Co z tym zrobić????

  15. ak610 pisze:

    mam SWK 21S, od 3 miesięcy w nim palę i nadal nie jestem zadowolony. Palę węglem orzech, trochę koksu. Piec jest w środku zasmołowany, pełno sadzy w czopuchu i w kominie. Sadpal nie daje rady, próbowałem palić bez dmuchawy na otwartch drzwiczkach dolnych, jest lepiej. Ile wytrzymuje taki piec u Was na jednym zasypie. Ogrzewam 140 l CWU i 100 m2 nowego domu.

  16. Damian341 pisze:

    bo my własnnie palimy w piecu ale mamy wode zankręconą i nic sie niedzieje tylko trzeba wode odkreci jak sie potrzebuje

  17. klocek pisze:

    WITAM WSZYSTKICH
    POSIADAM PIEC ZĘBIEC KMW25
    W TRAKCIE SPALANIA MIAŁU PO OKOŁO DWÓCH TRZECH GODZINACH CZUJE W CAŁEJ CHAŁUPIE CZAD .- CO MOŻE BYĆ POWODEM?PO OKOŁO GODZINIE DWÓCH ZANIKA

  18. Rissek pisze:

    5 lat

  19. Darek 47 pisze:

    właśnie stoję przed dylematem jaki piec kupić .posiadam piec miałowy który po siedmiu latach zaczął przeciekać .co myślicie o zębcu KWK

  20. Darek 47 pisze:

    Damian na pewno nie rozpalaj w piecu.Postaraj się zlokalizować zamarznięcie a, potem napisz postaram się pomóc

  21. Damian341 pisze:

    mam pytanko co trzeba zrobic jak woda w rurach zamarznie

  22. krzychu40 pisze:

    dostałem w spadku mały domek do ogrzania powierzchnia 67m2 bez ocieplenia ,własciwie ocieplone tylko poddasze mam 7 grzejników po 10 zeberek każdy kupiłem piecyk żebiec kwk12 bo stary było do bani 24 lata… a problem polega na tym że jak nasypie do piecyka tak jak piszą w instrukcji 18 kg węgla wszystko jest ok miarkownik zamyka się na 60 a temperaturka leci pod 100 czym to jest spowodowane moze za mało grzejniczków i pompka za szybko przepędzi wode!!!!moze ktos poradzi jak palic w takim piecyku ja totalny laik miastowiec bez doswiadczenia…

  23. yogi pisze:

    Krzychu pisz co Ci leży na sercu, może ktoś będzie w stanie pomóc.

  24. krzychu40 pisze:

    …a zapomniałae dopisac chodziło mi o kocioł kwk12 z miarkownikiem ciągu

  25. krzychu40 pisze:

    witam,poszukuje użytkowników kotła zębiec kwk z miarkownikiem potrzebuje fachowej porady a uzyskac zapewne mozna od osoby która własnie uzytkuje tego typu kociołek
    dzięki z góry

  26. wiola pisze:

    witam. chcialam zapytac do czego tak dokladnie jest czujnik ktory wklada sie u gory z tylu pieca po rozpaleniu.

  27. Zimny pisze:

    Witam wszystkich! Mam drobny problem z piecem model S1WK14-1 (1995r.). Mianowicie spaliny wychodzą górnymi drzwiczkami przez te małe otworki w drzwiczkach. Po godzinie pomieszczenie jest pełne dymu. POMOCY! Myślę nad wymianą tego sznurka z azbestu w drzwiczkach może to przez to że jest już stary tak się dymi??? Z góry dzięki za odpowiedź.

  28. masklin pisze:

    A jakie macie doświadczenie w ogrzewaniu brykietem drzewnym?

  29. yogi pisze:

    Jurpol, najefektywniej opalać węglem, najtaniej odpadami :-) i czym sie tylko da. Niestety jedno z drugim nie idzie w parze. Przy węglu uzyskasz gwarantowaną przez producenta sprawność kotła i nie trzeba będzie często schodzić do kotłowni. Dodatkowo dzięki zastosowaniu miarkownika uzyskasz jaki taki stały poziom temperatury instalacji, tzn. nie powinny występować sytuacje, że raz nie możesz pochamować rosnącej temperatury, a innym razem nie jesteś w stanie uzyskać temperatury odpowiedniej. Choc przy węglu to drugie nie powinno miec miejsca, ale różnie bywa (jakośc opału). Opalając drewnem konieczne będzie częstsze schodzenie do kotlowni. Stosując pompę obiegową w krótszym czasie uzyskasz odpowiednią temperaturę na grzejnikach, a więc w pomieszczeniu.
    Pozdr

  30. yogi pisze:

    Mauer, wentylator zapewne spowoduje łatwiejsze czytaj szybsze spalenie paliw. Będzie to powodować większe ich zużycie. Czy do tej pory miałeś kłopoty związane z niedopalaniem miału? Pytam tylko o miał bo sądzę iz trociny na pewno zawsze spalają sie do cna. Kiedyś opalałem trocinami i wiem, że i bez wentylatora znikały z kotła w oka mgnieniu.
    Co do wentylatora i sterownika z allegro to nie wiem o jaki modelu czy też producencie piszesz. Może się okazać że jest to kompletna padlina. Ważne, aby wentylator miał klapkę zabezpieczającą przez nadmiernym dopływem powietrza gdy nie będzie pracował.
    Pozdr

  31. mauer pisze:

    Witam

    Czy ktoś może mi pomóc? Przeglądałem oferty na Allegro i sterownik z dmuchawą można kupić za około 300zł. Tylko czy jest sens?

  32. mauer pisze:

    Pytanko czy przy wysokości komona 13 m i dość dobrym ciągu jest sens montować wentylator nmadmuchowy wraz ze steronikiem do pieca SWK-10-2? Noszę się z tym zamirem od dłuższego czasu. Podejżewam iżwtedy łatwiej bedzie spalić gorsze rodzaje paliw takie jak miał czy trociny.Pozdrawiam

  33. jurpol pisze:

    posiadam kocioł S1WK14-1 pow.grz.1.1m2 moc 14KW i mam pytanko gdzie kupić miarkownik ciągu ? i czy jest sęs go instalować mam do ogrzania około /100m2\ grzejniki żeliwne system grawitacyjny – co zyskam jak zamontuje tak zwaną pompkę ( wymuszę obieg ) proszę o poradę – kocioł był przede mną montowany i w ogóle nie znam tego kotła – czym wnim palić naj ekonomicznie – to mój pierwszy sezon z tym kotłem . Za wszelkie porady z góry dziękuje. POZDRAWIAM !

  34. zaka pisze:

    Posiadam Zębca KWK 25. Przeważnie spalam drewno. Jest to bardzo dobry kocioł do spalania węgla i drewna, z miałem mogą być kłopoty. Ogólnie jestem zadowolony – prosta obsługa, łatwe czyszczenie. Kocioł szybko wchodzi w obroty. Przy rozpalaniu kotła zalecam rozpalanie od góry, czyli załadunek całej komory spalania, a dopiero po tym rozpalenie na wierzchu paliwa. Do spalania węgla zalecam miarkownik ciągu, ja mam regulusa i utrzymuje zadaną temperaturę idealnie. Przy spalaniu drewna stosować ciągłe podawanie powietrza uchylając lekko dolną przepustnicę. Temperatura spalin winna wynosić od 150 do 200 stopni. Można zakupić specjalny czujnik. Powierzchnię jaką ogrzewam to 140 m2.Moc może trochę za duża, ąle palę drewnem i muszę mieć dużą komorę spalania. Można powiedzieć, że kocioł mało kłopotliwy i chętny do grzania. Poprzednio miałem żeliwny Camino i grzał mi komin.
    Pozdrawiam

  35. ronin pisze:

    bedę instalował Zebca KWK 16 czy jest jakiś użytkownik tego pieca,który może mi cos o jego eksploatacji powiedziec?

  36. wojtek pisze:

    mój kociołek to S1WK14-1 rok87 ogrzewa 100m2 domu parter przerwa w murze piętro wełna 8cm .spalanie to-2tony drobnego węgla i 2 miału oraz 4m3 drewna.Po sezonie w trakcie czyszczenia oceniam stan szybra,w tym roku zamontowałem szósty tym razem wykonałem go ze stali nierdzewnej.Myślę że wytrzyma dłużej bo właśnie ten niewielki element ma wilki wpływ na oszczędność opału.palenie bez szybra to zużycie wzrasta o co najmniej o 50%. Moc 14KW.następnym będzie ZĘBIEC !-pewnie nowszy model.Pozdrawiam producenta i użytkowników.

  37. zaka pisze:

    Jeżeli masz dobry ciąg kominowy zastosowanie dmuchawy nie ma sensu tym bardziej przy małej mocy kotła. Ja w swoim kotle KWK Zębiec zdemontowałem wentylator i zastosowałem miarkownik ciągu, który bardzo precyzyjnie utrzymuje temperaturę na kotle. Najmniejsza moc kotła SWK to 10 kW i taki proponuję kupić.
    Pozdrawiam

  38. Siarq_23 pisze:

    Dzien dobry wszystkim. Mam mieszkanie o powierzchni 46m2 i musze zakupic piec. Chcialem nabyc piec produkowany przez PŁASZEW ale spotkałem sie z negatywnymi opiniami tych pieców i wybiore chyba ZEBCA. Wiem juz ze moc pieca powinna byc 8kw , ale nurtuje mnie pytanie czy lepszym rozwiazaniem jest nabycie pieca ZEBCA 8kw z dmuchawa czy bez? bedzie to piec z seri SWK , co zyskam dzieki dmuchawie? czy przy tak malym metrazu jest ona wogole potrzebna?? W ukladzie na pewno bedzie pompa obiegowa do tego instalacja jest zrobiona grawitacyjnie. Za wszelka pomoc dziekuje i pozdrawiam

  39. Radek pisze:

    Posiadam kocioł typu SWK „Zębiec” od roku 1978 i dopiero po 22 latach wystąpiła niewielka awaria (przeciek przy wlocie spalin do komina), ale do dzisiaj funkcjonuje pomimo niewielkich nieszczelności drzwiczek dolnych i niewielkich przecieków gdy się w nim nie pali. Ale co można wymagać po tylu latach pracy.
    Jak będę zmieniaj kocioł to tylko na „ZĘBCA”. Pozdrawiam

  40. andy pisze:

    Ustaliłem miejsce przecieku. Jest to lewa strona rusztu patrzac od strony drzwiczek.Czy jest możliwość uzyskania rysunku przekroju ale poprzecznego a nie jak w instrukcji.Byłbym bardzo wdzięczny. Przy okazji ile kosztuje nowy SWK i jaki typ jest najleprzy do ogrzania ok 80m2 powierzchni. Pozdrowionka

  41. andy pisze:

    Dzieki yogi. Tak właśnie zrobię. A piece są super i polecam wszyskim, którzy chcą palić ekonomicznie.

  42. yogi pisze:

    Andy, trudno ocenić na odległość i bez zdjęć jak sprawa się ma z dostępnością do skorodowanego miejsca. Najlepiej byłoby gdybyś wezwał jakiegoś fachowca, który mógłby ocenić czy „reanimacja” pieca jest możliwa.

  43. andy pisze:

    Mam piec Zębiec tak jak kolega Marek i też mi przecieka. Czy jest na to jakaś rada? Poza tym piec jest super. Mój model jest podobny do SWK ale jeszcze z szarą obudową. Proszę o poradę.

  44. TeCe pisze:

    Niestety ceny eko-groszku szaleją. Chyba nadchodzi era :
    podajnik tłokowy

  45. admin pisze:

    Na taką powierzchnię użytkową wystarczy z nadmiarem KP 15. Jak najbardziej można wpiąć w jedna instalację kominek z płaszczem wodnym i kocioł c.o.

  46. ren st-ce pisze:

    Witam serdecznie! Mam maly problem bo niewiem co wybrac…? Niedawno sltalm sie wlascicielka malego domku,interesuje mnie jak go ogrzac? Dom ma ok 80-90metrow. Chce kupic kociol z podajnikiem z Zebca,czy moga mi Panstwo jakis polecic? Moze jakies wskazowki jak najlepiej ogrzac tak maly dom. Noi jeszcze jedno… Marze o kominku, myslalam zeby kupic taki z plaszczem wodnym ale niewiem czy kociol i kominek z plaszczem moge podlaczyc pod jedna instalacje? To moj pierwszy wlasny dom i chce kociol z Zebca!
    Dziekuje za wszelkie porady.Pozdrawiam.
    Renata.

  47. MVG pisze:

    Proszę mi wyjaśnić co to jest ,,górne spalanie” i ,,dolne spalanie”
    z góry dziękuję.

  48. Marek pisze:

    Od 20-lat posiadam taki piec czyli” Zębiec”,już nie pamiętam jaki to typ ale bardzo podobny do tego typu SWK,Jak go kupiłem to był w kolorze stalowym,posiada płomieniówki,ruszta ruchome,regulator temperatury,regulowany szyber itp.W tej chwili jestem w kłopocie ponieważ po tylu latach wystąpił przeciek wewnątrz paleniska i żal mi się robi czy kiedy kolwiek kupię taki dobry piec.Na razie jak w nim palę to jest ok,nie cieknie jak tylko wygaszę to występuje przeciek.Duże uznanie dla producenta.Pozdrawiam

  49. admin pisze:

    Witam serdecznie.
    Jeśli chodzi o spalanie miału to trzeba zaznaczyć iż typowe kotły miałowe charakteryzują się tzw. spalaniem górnym. Polega to na tym iż zasypuje Pan całą komorę spalania paliwem i dokonuje rozpalenia od góry. Po wypaleniu całej porcji miału należy czynność powtórzyć. Pociąga to za sobą konieczność montażu wentylatora u góry kotła (nierealne w przypadku Zębca SWK). Kotły miałowe posiadają wewnątrz tak skonstruowane kanały iż powietrze z wentylatora nadmuchowego jest dostarczane do komory spalania w kilku punktach, a nie jak to bywa w tradycyjnych kotłach gdzie wentylator jest zamontowany na dolnych drzwiczkach popielnika. W Pana przypadku wystąpiłaby ta druga sytuacja tzn. powietrze byłoby dostarczane od dołu paleniska poprzez drzwiczki popielnika, a więc sposób spalania miału nie różniłby się niczym w porównaniu do paliwa teraźniejszego. Trudno mi polecić jakikolwiek wentylator i sterownik w tej sytuacji ponieważ uważam iż należałoby sie zastanowić przy zakupie kotła czy ma on być wyposażony w elektronikę proponowaną przez producenta kotła. Oczywiście nie oznacza to, że tylko z takim sterownikiem i wentylatorem kocioł będzie poprawnie funkcjonował (może być wręcz odwrotnie). Na rynku jest wielu producentów. Każdy z nich oferuje bardziej lub mniej nowoczesne rozwiązania jeśli chodzi o sterowniki. Mogą one posiadać np. funkcje przedmuchów czasowych, ustawiania pracy nocnej wentylatora, mogą też współpracować z czujnikami pogodowymi lub pokojowymi. Jeśli chodzi o wentylator sprawa jest łatwiejsza. Ważne jest aby miał on na wyposażeniu klapkę opadającą i odcinającą dopływ powietrza do kotła gdy wentylator nie pracuje. W razie zaniku prądu nie powinna wystąpić wtedy sytuacja przegrzania instalacji.
    Pozdrawiam

  50. Krzysztof pisze:

    Użytkuję z dużym zadowoleniem S3-WK 28-1 od siedmiu lat spalając tzw. muł węglowy. Chcialbym piec przerobić dodając sterownik i wentylator aby spalać miał. Proszę o poradę jaki osprzęt mam wybrać.

Możliwość komentowania jest wyłączona.