Kotły Zębiec z serii KP to stalowe kotły z zasobnikiem paliw przeznaczone do instalacji centralnego ogrzewania pracujących w systemie otwartym w domkach jednorodzinnych, pomieszczeniach gospodarczych , obiektach usługowych, garażach itd. Kotły te przystosowane są do spalania węgla kamiennego sortymentu groszek lub pellet. Charakteryzują się pełną automatyzacją pracy polegającą na tym iż do paleniska retortowego dostarczana jest tylko i wyłącznie taka ilość paliwa, która jest niezbędna do uzyskania zadanej temperatury. Powoduje to iż sprawność kotłów KP przekracza 90%. Obsługa ogranicza się tylko do okresowego zasypu podajnika paliwem, a w sytuacji zaniku zasilania energetycznego polega na włożeniu do kotła rusztu rezerwowego. Spalanie odbywa się wtedy w tradycyjny sposób. Oprócz tego kocioł ten pozwala na przygotowanie ciepłej wody użytkowej, współpracę z czujnikiem pogodowym i sterowanie pompą c.o. oraz c.w.u. Za pomocą sterownika elektronicznego istnieje również możliwość programowania godzinowego i tygodniowego pracy kotła oraz wprowadzenie korekcji ekonomicznej i nocnej jak również trybu pracy zima/lato. Można zakupić kocioł z podajnikiem z prawej lub lewej strony o mocy 15kW, 20kW, 30kW lub 50kW.
Mam pytanie- sterownik perfekt: oprogramowanie v.2.2Irf nie schodzi poniżej 55st.C ani w trybie normalnym, ani w trybie ekonomicznym. Czy to znaczy, że ma założona blokadę i po prostu tak ma być? Resetowałam i mam ustawienia fabryczne.
Pelet dobry ale tylko na plusowe temperatury powyzej 5stopni, jak zimniej juz staje sie nie ekonomiczny finansowo, piec sobie radzi jest malo popiolu, sadzy zadnej nie zauwazylem tylko idzie go 2 razy tyle co ekogroszku wiec powinien kosztowac 400zl za tone zeby bylo oplacalne.
yello.a moze palili peletem?
kacper,cze,ja peletem palilem 3 sezony.uwazaj na wilgoc bo momentalnie w kominie bedzie smola.peletem na piecu mialem 73 st.bo nizej smola splywa.a pelet lapie szybko.
Witam, wczoraj zrobilem probe palenia peletem. Zasypalem 15kg na widoczny slimak ok 16tej i teraz wlasnie sie konczy bo tez juz zaczyna widac slimak, wiec 18 godzin palenia przy temperaturach na zewnatrz od -1 do +2 stopnie. Na piecu od 45 do 50 plus priorytet grzania CWU na 60 stopni i wszystko chodzilo OK bez zadnych zmian parametrow pieca, a popiolu prawie wcale chyba tylko ten co zostal na retordzie z resztek wegla. Po niedzieli kupuje wiecej peletu ceny juz od 600zl/tona(przy 5 tonach) a jak na worki to od 700 do 820/ tona zalezy czy z iglastych czy lisciastych, a znalazlem tez z lupinek slonecznika, zamierzam wszystkie przetestowac i dam znac o wynikach, pozdrawiam.
sadza to za malo powietrza,ale i temp. sa ni jakie w tym roku.
Rozumiem, co do spalalnosci mialem na mysli glownie osadzanie sie dosc pokaznych ilosci sadzy, ktora oblepia „blachy od srodka” i tak tez zauwazylem, ze jak ladnie wyczyszcze kociol, to jakby szybciej uzyskiwal temp. zadana i mniej podawal opalu, dlatego tez sadze, ze „regularne” czyszczenie pieca daje w jakims tam stopniu pozytywne efekty w spalaniu i ogolnym funkcjonowaniu kotla:)
Marcin, ja powiem ze swoj KP 15 w zeszlym roku nie czyscilem wcale, dopiero po sezonie zimowym(nowa instalacja) a w tym sezonie jeszcze nie wygaszalem pieca pali sie od 29.10.2011 tylko raz wybralem popiol z gornych drzwiczek i tych trzech tuneli co sa w srodku, a tak to tylko wybieranie popielnika i oczyszczanie do okola retordy. Jak z popielnika nie wybiore co 2 dni to po 3 dniach zaczyna mi sie wiecej zbierac do okola paleniska bo nie opada z tylu paleniska do popielnika ale nie zauwzylem zeby piec mial gorsza sprawnosc, pali tyle samo co zwykle.
Uzytkownicy co ile czyscicie swoje piece, mam na mysli wygaszenie, wyczyszczenie kotla szczotka druciana, kanalow odprowadzajacych powietrze oraz ewentualnie komory na popiol pod retorta, dot. glownie KP 20, ktorego posiadam. Niby blache, ale zauwazylem, ze jednak w jakims stopniu oddzialywuje to na sprawnosc/spalalnosc paliwa.
Jery u mnie jest max.150s- min.20s a czas podawania 3s w sumie tak jak podaje producent, ja reguluje tylko moca kotla i powietrzem, w tej chwili mam 55% mocy kotla i 55% powietrze, jak sie robi zimniej to podnosze na 60%moc, w tym roku jeszcze nie pracowal powyzej tych ustawien. Spalam pomiedzy 25-30kg na dwie doby zalezy ile wody sie podgrzewa, jak bym nie uzywal wody i nie grzal zasobnika 300l to pewnie ta ilosc opalu starczyla by na trzy doby. Raz zadzwonilem do serwisu Zebca i ponad pol godziny rozmawialem z serwisantem o ustawieniach, co jak wplywa na prace kotla, potem siedzialem 2 dni w kotlowni(doslownie) i robilem rozne testy i maja racje przynajmniej u mnie to sie sprawdza, te nastawy co podaja sa OK, regulowac trzeba tylko moca i powietrzem.
kacper a jaki masz czas podawania i jaka minimalna przerwa podawania.bo przy tym kombinowalem i mi sie wygasil.
Do YELLO_35 co do oryginalu http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/cennik-czesc-zamiennych-kotly
Zapraszam tam, jest cennik w pdf-ie, jesli piec masz nadal na gwarancji, zamienniki[jesli takowe istnieja, w co osobiscie watpie, poniewaz to podsuszanie, tym wezem, stosuje chyba tylko Zebiec-ale moge sie mylic] wymiana wchodzi w gre tylko przez autoryzowany serwis, poniewaz sam bawiac sie w przerobki mozesz stracic gwarancje…
Wesołych i Tobie Kacper !!!
Mi przed Świetami akurat roztopił się ten wąż do suszarki (KP 30). Piec sfiksował i nabrał węgle nie spalając go , bo nie zdążył biedak. Przyzczyny nie znam.
Nie wiecie ile kosztuje toto? I czy zamiennika jakiegoś nie kupić tańszego? Bo na razie prymitywnie połączyłem i chodzi.
Wesolych Swiat, niech Wam piece sie sprawuja!!! W tym roku to jada na wolnych obrotach, zobaczymy co w styczniu i w lutym???
Jery ja na obecna sytuacje pogodowa mam ustawione moc na 60%, powietrze na 55%, CWU na 50 stopni i zalaczony priorytet CWU, reszta parametrow wedlug nastawow serwisowych producenta. Ogrzewam 204m2 plus zasobnik CWU 300l. Jesli interesuja Cie konkretne parametry jakiegos nastawu napisz jakiego? bo jest tego sporo. Ja przyznam ze siedzialem nad ustawieniem pieca dwa dni i notowalem na kartce jego zachowania i zmiany po roznych nastawach. Obecnie spalam ok 100-120 kg ekogroszku na tydzien.
zebiec kp 15 ekogroszek jakie nastawy bo nie moge utrafic cwu grzeje a nie wchodzi w temp. 65 c.z peletem nie mialem takiego problemu.dz
A ja sobie postanowiłem że po sezonie grzewczym zmodernizuję sobie mój kocioł KP 30 .Kocioł tan jest fajnym kotłem ,ale sterownik i podajnik (palnik) są lekko mówiąc troszkę w tyle za konkurencją.
W podobnym kotle Rbr Ekouniwersal (prawie taki sam wymiennik)stosuje się podajnik Brucer,ekoenergia i sterowniki które od zwykłego użytkownika nie wymagają szukania nastaw ,denerwowania się że czegoś jest za dużo ,a czegoś za mało.
Sytuacja mnie do tego zmusza ,bo jest tyle przekrętów z ekogroszkiem na rynku że to prawdziwa loteria(albo się uda ,albo nie)i raczej wszystko wychodzi przeciw nam.
Tak że myślę że nowy palnik (można spalać dowolne mieszanki miału i eko)a także sterownik eCoal to będzie zestaw który mam nadzieję sprawdzi się w tym kotle.
witam czy ktoś wymieniał slimak kp 19c jeżeli tak to gdzie można kupić coś dobrego pod względem jakosci tego elementu ?
No to nie jestem sam…
O mały włos nie założyłem własnie tego wkładu. Teraz się zastanawiam czy aby po sezonie zbudowac nowego , ceramicznego właśnie , komina. Mam akurat lepiej , bo komin nie styka się z częścią mieszkalną – czuc smród ale niewiele. Spływa badziew do kotłowni i tam zaciąga.
Ktoś jeszcze cos napisze?
Dzięki Jacek
Myślę o czymś takim http://www.marketeo.pl/Oferta/Ceramiczny-wkład-kominowy-429415.html
Może ktoś to zakładał?
Jacek
To jest kondensat ze spalin, mam ten sam problem, dwa lata temu zainstalowałem wkład kominowy ze stali kwasoodpornej, wytrzyma jeszcze rok i po nim. Niska temperatura spalin i w kominie w zimnej części skrapla się, to jest kwas i inne syfy. Też nie wiem co z tym robić bo będzie przenikał przez ścianę w domu (brązowe plamy i smród)
Myślę o wkładzie ceramicznym, ale to straszna rewolucja w domu.
Pozdrawiam Jacek.
Witajcie ponownie
Kacper – gratuluję bezawaryjnego zakupu !!!
I następne pytanie. Uprzedzam , że wszystkich ponad 300-tu postów nie czytałem więc wybaczcie faux pas jakby co 😉
Wypływa mi ze starego ceglanego komina czarna , paskudna maź. Co to jest pewnie wiecie – jak paskudna też :/ Od początku palę dobrym suchym ekogroszkiem , temp. 60 st.C jak ma być. Podejrzewam , że wypływa to czym palili poprzedni właściciele… Ale czy jest na to rada? Pomózcie Chłopy , bo mi ręce opadają… Część komina na strychu jest nieocieplona – i to tam następuje największy dramat…
Pomożecie?
Witam, ja zagladam czesto, ale mam KP15 wiec nie bylem w Twoim temacie, piec uruchomiony 28 pazdziernika i do tej pory spalilem ok.200kg ekogroszku – centralne + CWU zasobnik 300l, 204m2. Piec sprawuje sie rewelacyjnie, to drugi sezon bez zadnych usterek jak do tej pory i nie zapeszac.Pozdrawiam.
Jestem po wizycie serwisanta – wymieniono dokładnie tak samo zepsuty wentylator. Podobno wyjątkowy pech…
Szamotu nie mam – to już wiem.
Zaglądacie tu czasami czy tylko mam sam ze sobą pisać? 😉
Jeszcze jedna rzecz – skoro już tu jestem…
Kolega ma starszy model KP 25 – i mówi mi że trzeba szamot (cegłę jakąś) wymieniać. Czy ja to też mam w moim KP 30?
Witajcie Już drugi rok grzeję moje ponad 200mkw starego domu kotłem KP 30. Na początku martwy był regulator – wymieniono na gwarancji. Potem padało sprzęgło – ale to norma , która już minęła. Teraz jest hit – ostatnio padł wentylator. Siła odśrodkowa rozepchała dosłownie na zewnątrz plastikowe badziewie z którego jest to zrobione. Wymiany dokona serwis i po dwóch tygodniach znowu padł (identyczny objaw) wentylator – hałasuje przy wyższych obrotach gdy łopatki zahaczają o obudowę. Serwis twierdzi , że mam wyjątkowego pecha. Ja tweirdzę , że badziewne są te łopatki. macie jakieś inne pomysły? Dodam , że kocioł pracuje spokojnie – obroty są od 15 do 45%. Chwilami zaciąga max 100%. Spala ładnie aczkolwiek szlaki mam za dużo , a jak dam więcej niż 60% powietrza to nie dochodzi do temperaury 60st.C. I to tyle ode mnie
Napiszcie czy też Wam wentylator padł czy nie? 😉
Do kasia: Gdybym mial u siebie ustawione powietrze na 70% to wybieralbym rowniez sama szlake, uwazam, ze to za duzo, proponuje zmniejszac i obserwowac. U mnie jest 52% i popiol to prawie maka.
Do tego podawanie co 3s, prosze dac na 4s, za to pokombinowac z czasami przerwy w podawaniach, min. 30-40( u mnie to sie sprawdzalo) oraz max, od 180s-200s.(ustawienia oczywiscie dobrac do danych warunkow i sprawdzac jak sie spala) Dodatkowo zalaczyc nadmuch w nadzorze-10s, 6-10%pow.
Do Martin: dzęki bardzo za poradę odnośnie dymienia przez zasobnik. Wyczyściłem pod retorem- uwaga na śruby- jedną zerwałem. Poza tym trzeba trochę poustawiać piec do swoich wymagań. Ja mam 70 m2 i ustawiłem moc kotła na 50 i powietrze na 70. Trochę jescze żużluje, ale wydala bez problemu. Martin jeszcze raz wiekie dzięki. Jakby ktoś jescze miał jakieś dane o ustawieniach pieca kp 20 to przysyłajcie.
Do Rafi: paliłem w swoim piecu kp 20 peletem drzewnym 8 mm i paliłosie super. Prawie nie ma popiołu, ustawiłem moc kotła 60, powietrze 70, podajnik co 3 sek.
Witam, ponownie. Chyba rekord sie zanosi, jeszcze nie uruchamialem centralnego, tylko palenie kominkiem po 5-8 godzin na dzien, w domu od 20 do 23 stopniC. W sobote mam zamiar wystartowac z piecem.
mam pytanie posiadam piec do co który może ogrzać 140m a ja mam tylko 60m mieszkania czy coś się stanie jeśli go u siebie zamontuje czy musze kupić mniejszy proszę o porade
Część
ludziki czy próbowaliście w piecach kpp duo palić pelletem??? Zastanawiam się nad tym, bo w zeszłym roku przerabiałem ekogroszek i nie znalazłem,ani jednego dobrej jakości tylko sam syf:(
do kasia, mialem taki sam problem, u mnie pomoglo wyczyszczenie pojemnika pod retorta[dwie sruby do odkrecenia], moze to byc rowwniez spowodowane slabym ciagiem kominowym, co w efekcie powoduje „cofanie sie” dymu do pieca badz tez mokrym weglem, te problemy wystepowaly u mnie, radze regularne czyszczenie tej wyczystki pod retorta oraz pokombinowanie z ustawieniami mocy dmuchawy.
mamy piec zębiec kp20. dlaczego dymi z podajnika?prosze o pomoc
więcej info irek-sw@wp.pl
ja mam piec na opał stały z dostawką na trociny.zamontowany zawór czwórdrożny i rewelacja .grzeję tylko trocinami.piec jest bez ślimaków tylko zawór czwórdrożny i sterownik z dwiema czujkami.producent pieca okolice białogardu.pozdro irek
Witam pragnę podziękować za pomoc „deter” zgadza się po demontażu pierścienia pierwszego i drugiego na retorze rzeczywiście była gruba warstwa nagaru po jej usunięciu wszystko jest OK dzięki za radę
Miałem tak samo . U mnie problemem był nagar w retorcie tan na pierścieniu rusztu i na kolanie . Nagar ten przytykał otwory powietrzne . Wybrałem żar odstukałem nagar i ok .
Witam,posiadam piec zębiec 19c i mam problem następujący ekogroszek na retorze nie spala się całkowicie w jednym końcu i wpada do popielnika. czyściłem cały układ powietrzny doprowadzający powietrze do retory i dalej nic może ktoś miał podobny problem. proszę o pomoc
Witam, uzytkownikow piecow Zebca, czy przygotowania do sezonu grzewczego juz sie rozpoczely??? Czy ktos juz rozpalal i uruchamial piec??? U mnie jeszcze cieplo, temperatura na sterowniku pokojowym pokazuje 24stopnie w poludnie w pochmurny dzien tak jak dzis, zobaczymy do kiedy obejdzie sie bez pieca, ale zanim piec wystartuje mysle ze jeszcze wrzesien i pazdziernik dam rade na samym kominku, no chyba ze temp spadnie gwaltownie ponizej 16stopni w domu, pozdrawiam.
już raz napisałem ale komuś przeszkadzało – to wykasował – widać cenzura na forum – stosowanie trybu letniego jest niewskazane – wydziela się za dużo sadzy, która może być przyczyną samozapłonu i syfi – po drugie piec jest nienaturalnie długo w nadzorze – a sam producent pisze, że zbyt długi czas pracy w nadzorze jest niewskazany – po trzecie tryb lato nie jest dla pieców na groszek – grzałka w bojler i tyle – a dlaczego? woda ma w lato i tak temp ok.24st.C więc szybko się grzeje.
Dominik, ja niestety nie uzywam pieca latem, nie mam doprowadzonego gazu wiec do ogrzewania wody latem zastosowalem powietrzna pompe ciepla buderusa z zasobnikiem 300l i wezownica do podgrzewania wody piecem zima, a lato spoko z samego powietrza w trybie ekonomicznym temp. wody caly czas 40stopni wiec pod prysznic i do kapieli jest OK, polecam takie rozwiazanie, koszt pompy pomiedzy 7500-9900 zl i troche roboty z podpieciem do instalacji, pozdrawiam.
Witam,
Pochwalcie się proszę ile spala Wam miesięcznie Zębiec KP15 ekogroszku w trybie lato do ogrzania CWU.
witam,
od wczoraj mieszkamy w nowym domku drewnianym zamontowany jest piec KP 19C… i teraz moje pytanie: czy używając ruszta awaryjnego (czy jak to się fachowo nazywa) można w piecu palić drewnem (nie mylić z peletem) Chodzi mi oczywiście o sezon letni – czasami wieczory nie są zbyt ciepłe. Przepraszam jeżeli moje pytanie wyda się komuś głupie, szczerze jeszcze nawet do niego nie zaglądałem….
Dodam dla uzupelnienia(ok 60m2 ogrzewania podlogowego plus 12 grzejnikow ale tego sezonu chodzilo tylko 5) rowniez zamontowany zawor trojdrozny, pozdrawiam.
U mnie też sezon już zakończony wynik od 1.10.2010 do 27.03.2011 spalone 3160 kg za kwotę 2550 zł. Piec KP20 ogrzewał 40m2 podłogówki i 11 grzejników (powierzchnia domu 160m2). Temperatura w pomieszczeniach nigdy nie spadła poniżej 21-22 stopnie. Temperatura na piecu w momencie mrozów ustawiona na 63 stopnie, a powyżej zera na 56 stopni. Budynek ocieplony styropianem 15cm, w układzie CO zamontowany zawór trójdrożny.
Nie no. Wcale mi nie jest przykro, że spalam prawie 4x tyle
Witam, ponownie sezon grzewczy zakonczony, wynik od 28.10.2010 do 10.03.2011 spalone 2188kg za kwote 1547zl. Dla przypomnienia dom nowo postawiony, pierwszy sezon grzewczy, jeszcze nie zamieszkaly, temp w pomieszczeniach przez cala zime min.16/max.18, na piecu ustawiona 17, czujka pogodowa plus euroster pokojowy. Powierzchnia 204m2 ocieplenie 15-17cm styropian.Pozdrawiam.
Do Rafał: naprawdę dzięki, a już myślałam, że jakiś problem :-))
!!! Jeszcze ważna sprawa. Podane wymiary pasują u mnie ale gdyby ktoś decydował się na taką modyfikację radzę wcześniej pomierzyć u siebie wymiary w piecu. Mogą się wystąpić rozbieżności.
Witam. Powracam do tematu przeróbki pieca KWKP-25 zastosoWanej u Pana Wiesława (Meksyk). W końcu, także u mnie udało się zastosować podobne rozwiązanie. Przypomnę, że przeróbka ma na celu wydłużenie drogi spalin do komina, aby część energii cieplnej „uciekającej” w komin pozostała w piecu. W tym celu wyjęty został szamot a na jego miejscu położone zostały zespawane płyty . Mają one grubość 10 i 12 mm (te grubsze w miejscu najbardziej narażonym na temperaturę czyli nad retortą). Konstrukcja jest praktycznie identyczna z zastosowaną u P. Wiesława, między innymi dlatego, że wykonana przez tego samego fachowca. Różnica jest tylko w grubości blach. Ze smutkiem jednak muszę stwierdzić, że w mojej instalacji ta modyfikacja nie przyniosła niestety spodziewanych efektów. U mnie oszczędności są śladowe. Kolejne rozczarowanie Nie twierdzę, że ta przeróbka jest zła, po prostu tej mojej popierdzielonej instalacji nic nie jest w stanie pomóc Ale tak jak wcześniej obiecywałem , porobiłem zdjecia wraz z opisem. Dla zainteresowanych dostępne są tutaj http://szymszek.fm.interii.pl/Pliki/przerobka%20kwkp25.rar. Może komuś się przydadzą. Jeśli ktoś ma pytania- szymszek@poczta.fm